13 oznak, że czas rozpocząć aktywność fizyczną

13 sygnałów, że czas zacząć się ruszać.

Aktywność

Na pewno wiesz, że Twój organizm wysyła Ci sygnały, gdy czegoś mu brakuje lub coś mu nieodpowiada. Wbrew pozorom z Waszej dwójki to on wie najlepiej co Ci służy, a co przeszkadza, wystarczy, że się dobrze wsłuchasz i nie będziesz mu przeszkadzać 🙂 Czasem jednak bywa, że po wielu latach zaburzonej komunikacji trudno się ponownie dogadać. Musisz więc być tym, który jako pierwszy zrobi krok w stronę porozumienia! I właśnie taka myśl towarzyszyła mi przy pisaniu tego posta. Zobacz, jakie znaki daje Ci organizm, gdy potrzebuje ruchu.

1. Senność, problemy z koncentracją i ciągłe zmęczenie

Jeżeli nie masz żadnych niedoborów, zapewniasz sobie odpowiednią ilość snu, prowadzisz w miarę higieniczny tryb życia, a mimo to odczuwasz któreś z tych objawów – spróbuj wprowadzić aktywność fizyczną. Nieoceniony będzie ruch świeżym powietrzu. Zacznij od spacerów, minimum 30 min dziennie. Może z czasem przekonasz się do biegania?

2. Stres

Bóle pleców, żołądka, skurcze, zbytnia nerwowość… objawów stresu jest mnóstwo. Często z wielu z nich nie zdajemy sobie sprawy. Tymczasem zbytnia kumulacja kortyzolu i adrenaliny w naszym organizmie ma widoczny wpływ na nasze dobre samopoczucie. Znajdź więc sport, w którym dasz upust swoim emocjom lub zrelaksujesz się po ciężkim dniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem na początek będzie basen.

3. Masz nadwagę

Dodatkowe kilogramy to nie tylko problem natury estetycznej. To również dodatkowy balast dla organizmu, obciążenie z którym musi się zmagać każdego dnia. Uznaje się, że nadwaga jest początkiem chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca. W przypadku problemów z wagą i tkanką tłuszczową rozpoczęcie każdej aktywności będzie już sukcesem! Najskuteczniejsze jednak będą ćwiczenia typu kardio, treningi interwałowe czy obwodowe.

4. Schody to dla Ciebie wyzwanie

A podbiegi do odjeżdżającego autobusu odchorowujesz zakwasami? W ten sposób objawia się słaba kondycja. Słaba kondycja to słabe serce, układ oddechowy i krążeniowy. Koniecznie wprowadź ruch, który podniesie Twoje tętno do ok. 70-80% tętna maksymalnego (rower, pływanie). A najlepsze będą interwały, które w ekspresowym tempie poprawią Twoją kondycję. Więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj.

5. W ciągu dnia brakuje Ci energii

Aktywność fizyczna to takie NITRO, które daje kopa naszemu organizmowi. Napędza nasz cały układ energetyczny, przyprawiając dodatkowo o uśmiech! Spadki energii możesz skorygować nie tylko odpowiednią dietą, ale również ćwiczeniami. Za każdym razem gdy poczujesz się słabiej, spróbuj wyjść na świeże powietrze lub zrobić kilka przysiadów, pompek. Od razu poczujesz różnicę! 

6. Wysoki cholesterol

Kolejny problem, który możesz zwalczyć nie tylko dobrą dietą. Aby obniżyć zły cholesterol (LDL) i podwyższyć poziom dobrego (HDL)  nie wystarczy od czasu do czasu przejechać się na rowerze. Kluczem jest systematyczność! Nawet dynamiczne spacery, czy jazda na rowerze przez 30 min, 3 razy w tygodniu może zaowocować poprawą wyników już po trzech miesiącach.

7. Problemy z ciśnieniem

Najczęściej są efektem niewłaściwego stylu życia. Leczenie zarówno nadciśnienia jak i niedociśnienia należy zawsze wspomóc ruchem! Korzystne będą umiarkowane ćwiczenia aerobowe. Zatem od marszu, po rower czy pływanie. Stopniowo, w kontrolowany sposób można zwiększać intensywność wysiłku.

8. Masz cellulit. Skóra traci jędrność

Prawdą jest, że za problemy z cellulitem również odpowiedzialne są geny.  Dla osoby skłonnej do tego typu problemów ze skórą oznacza to po prostu tyle, że musi włożyć więcej wysiłku w to, by utrzymać swoją skórę w dobrym stanie niż osoba, która takich predyspozycji genetycznie nie ma. Jedne kobiety mogą wydawać fortunę na kremy, zabiegi, pilnować odpowiedniej diety i nawodnienia i wciąż zmagać się z tym problemem, a inne nie robić nic i mieć skórkę niemowlaka… Tak czy inaczej, jednego wszyscy są pewni – ruch jest nieoceniony w walce z cellulitem. Polepsza ukrwienie tkanek, przez co dociera do nich więcej składników odżywczych. Nie zapominajmy też, że dzięki regularnym ćwiczeniom możesz zyskać mięśnie, które po prostu wyprą pomarańczową skórkę.

9. Huśtawki nastrojów lub depresja

Według WHO depresja jest w obecnych czasach najczęściej występującą jednostką chorobową na świecie. Nie ma wątpliwości, że ruch sprawdza się przy leczeniu depresji, a na pewno zapobiega jej powrotom. Ruch jako naturalny antydepresant pomoże również jeśli walczysz z lękami czy niepokojem. Jak to możliwe? Najprościej mówiąc kiedy intensywnie ćwiczymy priorytetem stają się mięśnie, tym samym mniej krwi dociera do mózgu, a zwłaszcza do płata czołowego, gdzie znajduje się ośrodek odczuwania lęku i depresji. Podczas intensywnych ćwiczeń nasz organizm robi reset i nie starcza mu energii na zbędne rozważania i analizy. Chcesz wiedzieć więcej? Poczytaj o hipotezie przejściowej hipofrontalności związanej z wysiłkiem fizycznym.

10. Problemy ze snem

Wszystkie mamy wiedzą, że aktywne dziecko w ciągu dnia ( zwłaszcza na świeżym powietrzu) będzie lepiej spało w nocy. Już 10 minut spaceru dziennie może poprawić jakość Twojego snu! Dotleniony mózg, poprawa nastroju i zmęczone mięśnie, sprawią, że łatwiej będzie Ci przejść przez kolejne fazy snu.

11. Garbisz się lub masz bóle kręgosłupa

Aktywność fizyczna w postaci treningu, czy uprawiania jakichś dyscyplin sportowych służy nie tylko spalaniu kalorii, czy kształtowaniu sylwetki. Ma nas również „wyciągnąć” z siedzącego trybu życia, który sprzyja pojawianiu się różnego rodzaju bólów, zwłaszcza pleców. Oczywiście czasami nawet osobom dbającym na co dzień o aktywność doskwierają jakieś bóle. Wówczas warto szukać pomocy u dobrego trenera personalnego i/lub fizjoterapeuty, który zaleci wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających oraz rozciągających.

12. Masz słabą odporność

Nie pamiętasz już roku bez przeziębienia, kataru czy bólu gardła? Zdrowa dieta i uzupełnianie niedoborów witamin to dobry początek. Jeśli jednak czujesz, że to za mało to bardzo dobrym uzupełnieniem będzie odpowiednia ilość snu oraz umiarkowana aktywność fizyczna – szczególnie ta uprawiana na świeżym powietrzu! Wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń zwiększa ilość produkowanych makrofagów, czyli komórek broniących nas przed infekcjami jako pierwsze, a także limfocytów. Ponadto udowodniono, że 1-2 godziny dziennie umiarkowanego wysiłku zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych. Warto w tym miejscu obalić mit, o tym że katar czy ból gardła jest przeciwskazaniem do ćwiczeń. Warunkiem jest, by była to niska intensywność, chyba że objawy ustępują wówczas można zwiększyć intensywność do umiarkowanej. Przeciwskazaniami do wysiłku fizycznego będą na pewno bóle mięśni, gorączka, duszący kaszel, wymioty, czy biegunka.

13. Często łapiesz kontuzje, doznajesz urazów

Niby nie jesteś człowiekiem ze szkła, ale jeśli ktoś z Twojej paczki ma sobie zrobić kuku, to na pewno będziesz to Ty? Zacznij ćwiczyć! Wzmocnisz nie tylko mięśnie, ścięgna i stawy. Dzięki aktywności fizycznej uaktywniasz cały układ nerwowy, ćwiczysz równowagę, koordynację. To właśnie ze względu na ten aspekt – prewencji przed upadkami i minimalizowaniu ich skutków – zaleca się osobom starszym regularne uprawianie sportów i wykonywanie ćwiczeń. Warto też zwrócić uwagę, że masa mięśniowa daje naszemu ciału nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również stanowi zbroję dla wszystkiego co znajduje się pod nimi – kości, organów wewnętrznych. To może okazać się kluczowe na przykład przy wypadkach komunikacyjnych zmniejszając powagę obrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *